Szkolenie podstawowe z obsługi AxisVM – Modelowanie z wymiarowaniem konstrukcji stalowych i żelbetowych


Cel szkolenia

  • zdobycie umiejętności posługiwania się programem AxisVM w zakresie modelowania, obciążania konstrukcji (2D i 3D) oraz jej wymiarowania (stal, żelbet)
  • przybliżenie i uporządkowanie wybranych zapisów zestawu norm Eurokodu
  • praktyczne zastosowanie Eurokodów przy analizach i wymiarowaniu konstrukcji stalowych i żelbetowych
  • podniesienie świadomości projektowej uczestnika kursu


Nabywane umiejętności

Po ukończeniu kursu będziesz w stanie samodzielnie modelować i obliczać układy typowych konstrukcji, złożonych z elementów prętowych oraz powierzchniowych. Ponadto będziesz potrafił prawidłowo zadać obciążenia, wygenerować kombinacje, a następnie przeprowadzić i zinterpretować wyniki analizy statycznej. Modele wykorzystywane na szkoleniu umożliwią Ci przejście przez proces wymiarowania elementów ze stali, żelbetu oraz fundamentów bezpośrednich. Na podstawie otrzymanych wyników będziesz również w stanie przygotować raport z obliczeń.

Czas trwania: 18h

Miejsce: Poznań, w siedzibie firmy GammaCAD ul. Więzowskiej 5A (dogodny dojazd od strony autostrady A2; dostępne własne miejsca parkingowe dla uczestników szkolenia)

Prowadzący:
mgr inż. Dariusz Skalec
na co dzień pracujący w dziale wsparcia AxisVM w GammaCAD.

Agenda szkolenia

Blok 1 - Interfejs i wprowadzenie do modelowania
Szkolenie rozpoczyna się od rzeczowego omówienia struktury interfejsu. Po nim następuje szereg ćwiczeń w zakresie definicji i modyfikacji geometrii, opracowanych w taki sposób, by dowiedzieć się i zastosować w praktyce podstawowe, ogólnie wykorzystywane w pracy operacje, spośród których wiele ma charakter nieoczywistych trików. Celem tej części jest również wypracowanie pewnych dobrych - zwiększających precyzję i szybkość pracy - nawyków użytkownika programu. Wpływa to korzystnie na tempo przeprowadzania dalszych zadań przez grupę szkoleniową.
Blok 2 - Modelowanie i obciążenie dźwigara kratowego 2D
Stalowy dźwigar kratowy to pierwszy z modeli stworzonych w trakcie szkolenia. Jest to model płaski, prętowy, z ręcznie definiowanymi kombinacjami obciążeń – program kursu dobrany został przy założeniu, że stopniowanie poziomu złożoności omawianych w jego trakcie zagadnień działa na rzecz usystematyzowania przekazywanej wiedzy. Zadanie to daje sposobność omówienia definicji pręta, ze szczególnym naciskiem na znaczenie układów lokalnych, zwolnień węzłowych oraz wyboru odpowiedniego spośród czterech typów elementów liniowych dostępnych w programie. Ponadto, wyczerpująco wyjaśnione zostaje znaczenie węzłowych stopni swobody w zapewnieniu geometrycznej niezmienności układu. Uzyskane wyniki analizy statycznej poddawane są szczegółowemu wyjaśnieniu.
Blok 3 - Przestrzenna konstrukcja żelbetowa (płyty, ściany, słupy i belki)
Model 3D w dotyka wielu ogólnych problemów związanych z analizami MES, dając asumpt do przeglądu rozmaitych, znajdujących się w dyspozycji kreującego model konstrukcji projektanta, elementów i wskazując przykłady sytuacji, w których mają one zastosowanie. Wykorzystane zostaną m.in.: zwolnienia krawędziowe, mimośrody, elementy sztywne, obszary specjalne typu płyta kanałowa. Analiza statyczna liniowa, wykonana dla pełnego zbioru możliwych kombinacji miarodajnych, uzyskanych w sposób automatyczny, doprowadzą do doboru zbrojenia elementów modelu: podciągów, słupów i stropu. Drugi dzień to kontynuacja pracy na powyższym zadaniu, gdzie uzyskane wyniki z analizy statycznej służą do zwymiamiarowania elementów konstrukcji, po uprzednim omówieniu i zadaniu im odpowiednich parametrów. Ponadto, z uwagi na wykonywane sprawdzenie ugięcia stropu w stanie zarysowanym, przedstawione zostaną teoretyczne i praktyczne aspekty analizy nieliniowej.
Blok 4 - Hala stalowa 3D (modelowanie, generator obciążeń od śniegu i wiatru, analiza i wymiarowanie)
Zadanie, którego wynikiem jest całościowy model konstrukcji budynku. Umiejętności zdobyte w poprzednich modułach szkolenia, uzupełnione o nowe informacje z zakresu organizacji pracy w programie, są wykorzystane do sprawnego zbudowania modelu analitycznego. Nie tylko definicja kombinacji, ale też i przypadków obciążeń zostanie zautomatyzowana, dzięki wykorzystaniu generatorów obciążeń klimatycznych. Duży nacisk kładziony jest na wymiarowanie elementów stalowych, z uwzględnieniem wpływu wyboczenia i zwichrzenia, przy czym parametryzacja prętów zostanie przedstawiona z różnych perspektyw, w zależności od rodzaju projektowanego elementu (rygiel, słup ramy głównej, słup ściany szczytowej). Zwymiarowane zostaną również stopy fundamentowe.
Blok 5 - Tworzenie raportu
Na podstawie przeprowadzonych obliczeń hali stalowej, przygotowany jest raport z obliczeń. Podczas jego generowania przedstawiane są różne możliwości jakie oferuje program w ramach przygotowania dokumentacji obliczeniowej.