Sterowanie szerokością rozwijanych list
Rozwijane listy przypadków obciążeń, wyników i trybów wyświetlania wyników na zakładkach analiz i zakładkach wymiarowania można swobodnie zwężać/rozszerzać za pomocą myszki.
Ustawienia własnych nazw
Dla nazw nowotworzonych przypadków i grup obciążeń oraz modeli można teraz przypisać własne nazwy domyślne.
Wymiary na osiach konstrukcyjnych
Nowa opcja pozwala automatycznie wstawiać linie wymiarowe na tworzone osie konstrukcyjne.
Ulepszone skróty klawiaturowe
Rozszerzono możliwości skrótów klawiaturowych o nowe polecenia, takie jak: Pokaż kształt zdeformowany, Pokaż niewidoczne części jako wyszarzone oraz kilka innych poleceń związanych z obrotem widoku.
Ustawienia czcionek w jednym miejscu
Wszystkie ustawienia związane z czcionkami, zarówno tymi które wyświetlane są na ekranie jak i podczas drukowania, zebrane zostały w jedno miejsce, z którego można łatwo nimi sterować.
Pasma i pręty wirtualne w wersji X5 zyskały na znaczeniu, ponieważ są niezbędne przy weryfikacji zbrojenia w ścianach i trzonach żelbetowych. Z tego też powodu pasek szybkich przełączników został rozbudowany o przycisk pozwalający na szybkie włączenie/wyłączenie poszczególnych pasm i prętów wirtualnych.
Współpraca Revit-AxisVM
Moduł REV służący do wymiany danych z Revitem otrzymał porcję dużych usprawnień. Przede wszystkim istnieje teraz możliwość wybiórczego eksportu z programu REVIT do AxisVM (wcześniej eksport obejmował tylko całą utworzoną konstrukcję). Kolejną ważną nowością jest rozszerzenie bezpośredniej współpracy pomiędzy obydwoma programami, dzięki wprowadzeniu aktualizowania zmian w modelu na bieżąco, tzn. zmiana zarówno w AxisVM jak i w REVIT skutkuje wykryciem i zmianą modelu w drugim programie.
Nowy interfejs dostępny w programie AxisVM umożliwia tworzenie w pełni sparametryzowanych konstrukcji z pomocą programów Grasshopper i Dynamo oraz przesłanie ich do AxisVM jako gotowych modeli z przypisanymi materiałami, profilami itd.
Nowe przekroje parametryczne
W najnowszej wersji programu edytor przekrojów poprzecznych umożliwia edycję zdefiniowanych profili typu masywnego.
Lista profili parametrycznych typu masywnego została rozszerzona o profilu typu C, L oraz T.
AxisVM od wersji X5 obsługuje zespolone (stalowo-betonowe) przekroje słupów. W chwili obecnej można je stosować w analizach globalnych, a niedługo pojawi się również możliwość ich wymiarowania. Dostępne przekroje zespolone:
Przekroje zespolone
Przebudowa okna biblioteki materiałów
Biblioteka materiałów została rozbudowana o betony wysokich wytrzymałości
W celu sprawniejszego poruszania się po bibliotece materiałów została ona przebudowana. Wybierając odpowiedni przycisk w górnej części okna można odfiltrować materiały do poszczególnych ich typów: stal, beton, mur itd.
Nowe zwolnienia węzłowe dla prętów
Rozszerzono możliwości definiowana zwolnień węzłowych dla elementów prętowych. Obecnie wszystkie zwolnienia przesuwne oraz obrotowe wokół osi podłużnej mogą mieć zdefiniowane przez użytkownika wartości sztywności i siły granicznej (wcześniej opcja była dostępna tylko dla zwolnienia obrotowego wokół lokalnej osi -y- oraz -z-). Dodatkowo zwolnienie przesuwne wzdłuż osi -z- może mieć zadeklarowaną wartość przegubu plastycznego. Niedługo możliwości zwolnień zostaną jeszcze bardziej rozbudowane.
Rozbudowane elementy typu sprężyna
Elementy typu sprężyna w AxisVM X5 zostały gruntownie przebudowane i rozwinięte, dzięki czemu znajdą wiele zastosowań w zaawansowanych i eksperckich analizach. Elementy te mogą mieć przypisaną nieliniową charakterystykę sprężystą (własna definicja punktów wykresu siła-przemieszczenie) lub plastyczną. Charakterystyka plastyczna dla analizy dynamicznej pozwala wymusić odpowiedź elementu o kształcie histerezy. Dla elementów typu sprężyna utworzone zostały biblioteki, gdzie można definiować własne zestawy charakterystyk przesuwnych i obrotowych.
Rozdział obciążeń na pojedyncze przypadki
Nowe polecenie na zakładce Obciążenia służy do automatycznego rozdziału wybranych obciążeń do nowych, indywidualnych przypadków. Pozwala to uzyskać pełną kombinatorykę obciążeń na wieloprzęsłowych belkach czy płytach.
Zarówno obciążenia skupione, jak i rozłożone na belce mogą być bezpośrednio edytowane w tabeli.
Etykiety sterowane z biblioteki rysunków
Usprawniono proces wyznaczania naprężeń dla elementów prętowych.
Wyświetlaniem etykiet z wartościami ekstremalnymi można teraz sterować z poziomu biblioteki rysunków.
Łatwiejsza obsługa kombinacji normowych (tzw. decydujących)
Do wyników analizy statycznej dodano nowy komponent, który pozwoli lepiej kontrolować i weryfikować uzyskane siły w podporach. Komponent ten prezentuje stosunek wartości podporowych sił poziomych do pionowych.
Nowe komponenty wyników pozwalają wyświetlić niezależnie poszczególne siły główne i ich kierunki oraz kierunek wypadkowej siły tnącej w elementach powierzchniowych.
Jeżeli podczas analizy układu okaże się, że pewne siły pozostają niezrównoważone (suma reakcji po danym kierunku jest różna od sumy sił działających na układ w tym kierunku), program oprócz wartości tych sił poda również w tabeli punkt ich przyłożenia.
Aby lepiej zorientować się w kombinacjach decydujących i łatwiej je porównywać dodano do każdej kombinacji ID. Dzięki temu można szybciej określić np. czy kombinacje decydujące w różnych miejscach modelu to te same czy inne kombinacje, bez potrzeby dokładnego analizowania zawartych w nich przypadków obciążeń.
Niezależne wszystkie warstwy zbrojenia powierzchniowego
Ulepszony moduł RC1 do wymiarowania żelbetowych elementów powierzchniowych (tarcz, płyt, powłok) pozwala zdefiniować w parametrach wymiarujących położenie wewnętrznych warstw tego zbrojenia poprzez określenie ich otulin. Otuliny te są niezależne od otuliny pierwszej warstwy zbrojenia.
Dopuszczalna szerokość zarysowania na powierzchni betonu
We wspomnianych powyżej już parametrach do wymiarowania można teraz jeszcze precyzyjniej określić dopuszczalne wartości zarysowania, które zostaną uwzględnione podczas wymiarowania zbrojenia. Projektant może podać dopuszczalne rozwarcie rysy nie tylko w osi zbrojenia, ale również określić je na powierzchni betonu.
Belki żelbetowe - ulepszone wymiarowanie
Sporo ulepszeń pojawiło się w belkach żelbetowych. Przede wszystkim udało się wdrożyć często zgłaszaną sugestię, aby użytkownik mógł dowolnie zadawać rozstaw strzemion. Od tej wersji w zakładce „Zbrojenie rzeczywiste belki” można dowolnie definiować zarówno liczbę rozkładów, jak i wartości rozstawów strzemion. Dzięki temu niedługo pojawi się również w programie możliwość kompleksowego wyświetlenia zbrojenia w widoku zrenderowanym dla całej konstrukcji.
Fundamenty i sejsmika
Moduł RC3 został ulepszony o możliwość weryfikacji przebicia tylko do wskazanych obszarów. Pozwoli to obsłużyć więcej nietypowych sytuacji. Gdy do słupa dochodzi kilka obszarów, użytkownik może zaznaczyć tylko jeden z nich do sprawdzenia czy na jego krawędzi dochodzi do zjawiska przebicia.
Wymiarowanie fundamentów pozwala teraz uwzględnić oddziaływania sejsmiczne.
Okrągłe stopy fundamentowe
Dotychczasowe formy stóp, czyli stopy prostokątne proste, z odsadzką i trapezowe zostały rozszerzone o weryfikację stóp okrągłych.
Weryfikacja trzonów i ścian żelbetowych – nowy moduł RC5
Ten rozbudowany moduł pozwala bardziej kompleksowo zwymiarować konstrukcje żelbetowe poprzez możliwość przeprowadzenia wymiarowania żelbetowych ścian oraz żelbetowych trzonów (trzonem nazywamy układ złożony z elementów powierzchniowych, który usztywnia przestrzenną pracę budynku, np. szyb windowy, klatka schodowa itd.). Aby możliwe było wymiarowanie ścian i trzonów, potrzebne jest najpierw utworzenie odpowiednio pasm i prętów wirtualnych, które pozwolą zebrać siły z powierzchni i zredukować je do sił prętowych. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest zwymiarowanie ścian i trzonów na podobnej zasadzie jak wymiarujemy słupy żelbetowe.
Wymiarowanie konstrukcji drewnianych na warunki pożarowe – nowy moduł TD8
Moduł rozszerza zakres wymiarowania konstrukcji drewnianych w programie. Podobnie jak w przypadku modułu SD8 dla stali, tak i tutaj definiowanie obciążenia od pożaru ma swój dedykowany przypadek i grupę obciążeniową. Oddziaływanie pożaru na elementy drewniane odwzorowane może być za pomocą krzywej pożaru tzw. ISO lub krzywej parametrycznej. AxisVM automatycznie wyznacza głębokość zwęglenia na podstawie różnych wariantów ekspozycji elementu oraz jego ew. zabezpieczenia przeciwpożarowego. Szczegółowa notka z obliczeń uwzględnia cały proces wymiarowania. Nowy moduł współpracuje także z modułem do optymalizacji drewnianych przekrojów poprzecznych (TD9).