Jeden ze sposobów wyświetlania wyników w postaci wykresów
Analiza statyczna to podstawowy typ analizy wykorzystywany przy projektowaniu. W AxisVM możesz przeprowadzić analizę liniową lub nieliniową.
Dostępne w programie rodzaje nieliniowości:
Dla złożonych zadań z nieliniowością geometryczną istnieje możliwość zdefiniowania imperfekcji globalnej (przechyłowej) jako specjalnego przypadku obciążenia. Przypadek ten automatycznie zadaje wstępną deformację całej geometrii układu. Tak zdefiniowana imperfekcja globalna jest pomijana w analizie liniowej.
Analiza modalna pozwala wyznaczyć najniższe częstotliwości drgań własnych i odpowiadające im postaci układu. W analizie uwzględniane są zarówno elementy prętowe jak i powierzchniowe. Analiza ta jest wykorzystywana podczas przeprowadzania wymiarowania na warunki sejsmiczne oraz przy weryfikacji podatności konstrukcji na wymuszenia zewnętrzne (np. od obracających się części zainstalowanych urządzeń).
Podobnie jak w analizie statycznej można uwzględnić związki nieliniowe elementów i materiałów. W celu łatwego wykonania analizy modalnej, istnieje możliwość automatycznej zamiany ciężaru własnego konstrukcji lub innych obciążeń na masy skupione.
Analiza dynamiczna wyznacza odpowiedź układu od zewnętrznych sił zmiennych w czasie lub przyspieszeń węzłowych. Dla dowolnej funkcji zdefiniowanej w edytorze funkcji lub wprowadzonej jako współrzędne np. z arkusza kalkulacyjnego, można wykonać analizę dynamiczną.
Analiza ta może uwzględniać także nieliniowy model materiału (uwzględniając plastyczne odkształcenia na wykresie naprężenie-odkształcenie).
Analiza zwichrzenia dla modelu powłokowego
Jej zadaniem jest wyznaczenie najniższego współczynnika obciążenia prowadzącego do wyboczenia i odpowiadającej mu postaci. Dostępna jest zarówno dla elementów prętowych jak i powierzchniowych. Analiza ta jest wykorzystywana także do określania wrażliwości konstrukcji na efekty drugiego rzędu.
Parametry Footfall analyse
Celem analizy wymuszenia ruchem pieszych jest określenie i weryfikacja przyspieszeń oraz drgań konstrukcji wywołanych przez człowieka. Drgania konstrukcji mogą powodować obniżenie komfortu i mogą wpływać na funkcjonowanie wrażliwych urządzeń. Weryfikacja układu może zostać przeprowadzona w oparciu o procedurę CCIP-016 oraz SCI P354.
Obciążenia sejsmiczne uwzględniane są zgodnie z metodą analizy spektrum odpowiedzi. Metoda ta wymaga wcześniej przeprowadzonej analizy modalnej wraz z odpowiadającymi postaciami. Na bazie tych wyników AxisVM generuje równoważne obciążenia statyczne (dla każdej postaci drgań własnych), które następnie są uwzględniane na modelu w analizie statycznej. Uzyskane w ten sposób dla każdej postaci siły wewnętrzne są sumowane za pomocą metod opisanych w normach projektowych.
Analiza „pushover” jest zalecana dla układów rozpraszających energię, bo jednym z jej rezultatów jest poziom plastyczności układu. Dzięki tej informacji można znacząco zredukować wymiarujące siły wywołane przez trzęsienie ziemi.