Przykładowy model składający się z elementów prętowych i powierzchniowych oraz różnych materiałów
Elementy prętowe i powierzchniowe, różne typy materiałów i wszystko to na jednym modelu. Wygodna i kompleksowa analiza układu konstrukcyjnego w jednym programie.
Elementy powierzchniowe
• tarcze
• płyty
• powłoki
Elementy prętowe
• pręty kratowe (przenoszące tylko siły osiowe)
• pręty
• żebra (elementy dedykowane do współpracy z płytami)
Po wykonaniu analizy statycznej/dynamicznej/sejsmicznej możesz przejść do wymiarowania (np. sprawdzenia warunków nośności) poszczególnych elementów konstrukcji (żelbet, stal, drewno, fundamenty, mur). Przeprowadzone wymiarowanie będzie zapisane w jednym, globalnym pliku z wynikami.
Pasek zakładek w oknie głównym, który wyznacza kolejne kroki pracy
Intuicyjny układ interfejsu zorganizowany w zakładkach pozwala na bardzo szybkie wdrożenie i wygodną pracę. Zakładki odzwierciedlają kolejne etapy projektowania, czyli m.in. tworzenie geometrii modelu, przykładanie obciążeń, analizy i wymiarowanie. Każdy kto zna podstawy Metody Elementów Skończonych doskonale odnajdzie się w środowisku AxisVM.
Okno główne podzielone na mniejsze widoki, w celu prezentacji różnych fragmentów konstrukcji i wyników
Silnik graficzny jest na tyle wydajny, że pozwala na wygodną pracę z dużymi modelami. Dodatkowe usprawnienie to także szereg funkcji ułatwiających operowanie na takim modelu: wyświetlanie dowolnych fragmentów konstrukcji, płaszczyzn roboczych, kondygnacji itd. Każde okno może zostać podzielone na mniejsze okna, w celu jednoczesnego wyświetlania różnych informacji.
Cały interfejs oraz podręcznik do programu dostępne są w języku polskim. Nieustannie dbamy o jakość naszego tłumaczenia, wprowadzamy niezbędne poprawki i tłumaczymy nowo wydawane przewodniki. W przypadku pytań do programu lub dalszego wsparcia technicznego też możesz liczyć na polskojęzyczną pomoc. Wszystkie materiały znajdziesz w dziale Podręczniki i inne.
Zmiana wysokości kratownicy poprzez przeciągnięcie jej pasa dolnego
Jedną z najważniejszych cech dobrego programu do analiz jest bez wątpienia szybka modyfikacja wprowadzonego modelu. Projektowanie to ciągłe uzgadnianie międzybranżowe, którego rezultatem jest często ingerencja we wcześniej przyjęty układ konstrukcyjny.
W AxisVM wszystkie modyfikacje geometrii możesz bezproblemowo i szybko wykonać na modelu graficznym. Zmiana wysokości kondygnacji, kształtu płyty czy przesunięcie otworu w płycie to zaledwie kilka kliknięć myszką. Wiele z tych poleceń dostępnych jest od razu pod kursorem.
Modyfikacje geometrii możesz wykonać tylko na zakładce Geometria, dzięki czemu twój model jest bezpieczny (nie ulegnie przypadkowemu uszkodzeniu), gdy pracujesz nad innym jego etapem.
Okno do modyfikacji domyślnych parametrów normowych do wymiarowania żelbetu, stali, drewna i muru
AxisVM bazuje na Eurokodach z załącznikami krajowymi (PN-EN). Już na etapie dodawania obciążeń zasugerowane zostaną odpowiednie współczynniki, a automatyczny generator kombinacji normowych znacznie ułatwi proces analiz i późniejszego wymiarowania konstrukcji.
Okienko dialogowe, z którego można automatycznie wygenerować wszystkie kombinacje normowe
Na etapie tworzenia przypadków i grup obciążeń, program sugeruje odpowiednie wartości współczynników częściowych w zależności od ich natury, kategorii budowli oraz sytuacji obliczeniowej.
Dla bardziej złożonych sytuacji istnieje możliwość zdefiniowania relacji pomiędzy grupami obciążeniowymi. Utworzenie grup obciążeń i przypisanie do nich poszczególnych przypadków obciążeń pozwala skorzystać od razu z automatycznej kombinatoryki wg aktualnej normy projektowej.
Okno dialogowe do definicji przypadków i grup obciążeń
Wiele typów obciążeń pozwala sprostać przeróżnym wyzwaniom projektowym. Obciążenia są niezależne od siatki elementów skończonych i węzłów układu, dzięki temu można je łatwo zadawać w dowolnym miejscu obszaru. Zdefiniowane na modelu obciążenia można kopiować za pomocą Ctrl+C/Ctrl+V. Panele obciążeniowe pozwalają rozłożyć obciążenie na wybrane obszary, pręty lub węzły.
Najczęściej używane z nich to obciążenia:
• statyczne
• dynamiczne
• linia wpływu
• imperfekcje globalne automatycznie zadawane na konstrukcji
• obciążenie ruchome na pręty i obszary
• obciążenie hydrostatyczne
• obciążenie pożarem
Definiowanie parametrów dla generatora obciążeń od wiatru
Narzędzie do generowania obciążeń klimatycznych wyznacza i przykłada oddziaływania od wiatru i śniegu na modelu 3D. Zastosowanie tego polecenia niesamowicie skraca czas niezbędny do kompleksowego przygotowania modelu. Konstruktor określa tylko ogólne parametry dla obciążenia jak wysokość obiektu nad poziomem morza, strefę itd., a program na podstawie tych informacji oraz geometrii układu generuje i przykłada odpowiednie przypadki obciążeń.
Okno służące do definicji elementu łączącego
W AxisVM masz do dyspozycji szereg elementów specjalnych, które są przydatne przy modelowaniu.
Obszary, czyli zintegrowane elementy powierzchniowe mogą odzwierciedlać jeden cały ustrój powierzchniowy (np. płytę stropową na danej kondygnacji). Obszar jest niezależny od dochodzących do niego innych elementów oraz niezależny od kształtu przyłożonego obciążenia powierzchniowego. Każdy obszar może być zadany ze stałą lub liniowo zmienną grubością.
Generator siatki powierzchniowej i liniowej przyspiesza jeszcze bardziej modelowanie. Bezproblemowo posiatkujesz miejsca, gdzie do krawędzi dochodzi kilka różnych obszarów. Zastosowanie domyślnej tolerancji na poziomie 1mm niweluje też problemy niespójności siatki.
Generator siatki uwzględnia dochodzące do płyty kontury słupa i dopasowuje elementy skończone tak, aby pokrywały się z kształtem przekroju słupa. Wyniki analizy takiej płyty w strefie przysłupowej zostaną wówczas wyświetlone dokładnie na krawędzi głowicy dochodzącego słupa (wartości szczytowe tzw. peak zostaną automatycznie odcięte).
W celu zmniejszenia zaburzeń siatka podczas tworzenia może zostać dopasowana do kształtu przyłożonych obciążeń powierzchniowych, liniowych i skupionych. Powierzchniowe elementy skończone zastosowane w programie korzystają z kwadratowych funkcji kształtu (elementy sześcio- i ośmiowęzłowe).
Inne: