Wymiarowanie odbywa się na podstawie normy Eurokod 3 wraz z załącznikami krajowymi (w tym PN-EN 1993 Projektowanie konstrukcji stalowych).
Definicja podparć i warunków brzegowych belki do automatycznego wyznaczenia sprężystego momentu krytycznego Mcr
Wyznaczanie sprężystego momentu krytycznego Mcr jest jednym z podstawowych parametrów, który wpływa na nośność elementu zginanego. W AxisVM została zaimplementowana opcja automatycznego wyznaczania Mcr dla powłokowego podmodelu elementu. Jest to podejście znane wielu projektantom z programu LTBeam, które w AxisVM jest znacznie szybsze i łatwiejsze w codziennym zastosowaniu.
Zadanie projektanta ogranicza się praktycznie tylko do zdefiniowania dodatkowych podpór bocznych pręta (bez określania rozkładu momentów zginających na długości pręta i innych dodatkowych parametrów), jego analiza i wybór tylko jednego, charakterystycznego wykresu momentu zginającego na długości pręta. AxisVM wyznacza indywidualne wartości Mcr dla każdej kombinacji wymiarującej.
W celu określenia warunków wyboczeniowych dla pręta możemy w AxisVM podać współczynnik wyboczeniowy, bezpośrednią długość wyboczeniową lub wybrać tryb Auto.
Tryb Auto przy wyznaczaniu współczynnika długości wyboczeniowej analizuje sztywności dochodzących prętów, a także bierze pod uwagę siły osiowe w pręcie. W rezultacie dla różnych kombinacji program wyznacza niezależnie indywidualne współczynniki długości wyboczeniowych.
Przy projektowaniu konstrukcji stalowej projektant otrzymuje do dyspozycji różne typy połączeń, które można obliczyć i zweryfikować. Są to m.in. połączenia sztywne z blachą doczołową, połączenia podatne, nominalnie przegubowe, kratownicowe (pas z dwuteownika lub rur) itd.
Zadawanie parametrów do wyznaczenia i przyłożenia imperfekcji globalnych na modelu
Zadawanie globalnych imperfekcji w AxisVM jest bardzo intuicyjne i proste. Każda taka imperfekcja traktowana jest jako osobny przypadek obciążenia, który definiuje się w oknie dialogowym. Na podstawie wprowadzonych danych, program wyznacza wartość przechyłu. Przemieszczenie węzłów konstrukcji nanoszone jest automatycznie w modelu globalnym.
Fragment notki obliczeniowej z wymiarowania elementu stalowego
Dla każdego wymiarowanego elementu projektant może wyświetlić notkę z pełnym przebiegiem jego obliczeń. Notka zawiera cały tok obliczeń z wartościami podstawionymi do wzorów. W ten sposób istnieje możliwość pełnej weryfikacji otrzymanych wyników.
Moduł optymalizacji pozwala w krótkim czasie dobrać najlepiej pasujący profil. Celem optymalizacji może być minimalna wysokość, minimalna szerokość profilu lub jego minimalny ciężar.